Get our free mobile app

2021-22 Shore Conference Basketball Coaches Association Awards

Note to reader: The following honors are courtesy of the coaches of the Shore Conference. Shore Sports Network staff did not have any input in these selections. The Shore Sports Network All-Shore Team and other postseason honors will be released at the end of the month.

Players on All-Shore and All-Division teams are listed alphabetically.

Shore Conference Player of the Year: Jack Seidler, Sr., Marlboro

Shore Conference Coach of the Year: Mike Nausedas, Marlboro

All-Shore Teams

First Team

Alex Bauman, Sr., Red Bank Catholic

Scott Gyimesi, Sr., Rumson-Fair Haven

Savon Myers, Sr., Manchester

Jon Spatola, Sr., Marlboro

Nate Williams, Sr., St. John Vianney

Second Team

Darius Adams, Fr., Manasquan

Isaac Hester, Jr., Ranney

Jayden Holmes-Cotter, Jr., Freehold Twp.

C.J. Ruoff, Sr., Red Bank Catholic

D.J. Thomson, Sr., Keyport

Third Team

Luke Braaten, Sr., Brick Memorial

Will Bradley, Jr., CBA

Ryan Frauenheim, So., Manasquan

Samir Padilla, Jr., Jackson Memorial

Matt Solomon, Sr., Manasquan

 

All Division Teams and Awards

Class A North

Player of the Year: Jon Spatola, Sr., Marlboro

Coach of the Year: Mike Nausedas, Marlboro

First Team

Will Bradley, Jr., CBA

Joe Dupuis, Sr., Howell

Jayden Holmes-Cotter, Jr., Freehold Twp.

Zack Molod, Sr., Marlboro

Jack Seidler, Sr., Marlboro

Second Team

Mike Cerreto, Sr., Manalapan

Dylan Csik, Jr., Middletown South

Zach Emery, Sr., Howell

Pat Lautato, Sr., CBA

Dylan McVeigh, Sr., Howell

 

Class A Central

Player of the Year: Scott Gyimesi, Sr., Rumson-Fair Haven

Coach of the Year: Denis Caruano, Raritan

First Team

Alex Bauman, Sr., Red Bank Catholic

Ben Kipnis, So., Holmdel

Justin Rivera, Sr., Raritan

C.J. Ruoff, Sr., Red Bank Catholic

Geoff Schroeder, Sr., Rumson-Fair Haven

Second Team

Cyril Arvanitis, Sr., Red Bank Catholic

Alex George, So., Shore

Jack O'Leary, Jr., Raritan

Evan Romano, Fr., Holmdel

Nick Seeloch, So., Holmdel

 

Class A South

Player of the Year: Justin Soranno, Sr., Central

Coach of the Year: Mike Pelkey, Brick Memorial

First Team

Jaden Anthony, Sr., Southern

Luke Braaten, Sr., Brick Memorial

Josh Michigan, Jr., Brick Memorial

Samir Padilla, Jr., Jackson Memorial

John Truhan, Jr., Central

Second Team

Steven Bado, Sr., Jackson Memorial

Ryan Baker, Sr., Toms River North

Nick Devane, Sr., Southern

Dylan Russell, Jr., Toms River East

Respect Tyleek, Jr., Jackson Memorial

 

Class B North

Player of the Year: Nate Williams, Sr., St. John Vianney

Coach of the Year: Scott Martin, Red Bank

First Team

Omar Calderon, Sr., St. John Vianney

Matt Kenny, Sr., Middletown North

Dylan Seay, So., St. John Vianney

Will Surdez, Jr., Colts Neck

Nick Valentino, Jr., Red Bank

Second Team

Christian DiGiso, So., Freehold Boro

Daniel Moran, Sr., Neptune

Zac Searight, Jr., Middletown North

Collin Teter, Jr., Red Bank

Brian Tobin, Sr., Red Bank

 

Class B Central

Player of the Year: D.J. Thomson, Sr., Keyport

Coach of the Year: Phil Recco, Keyport

First Team

Charles Anyichie, Sr., Ranney

T.J. Braswell-Brown, Sr., Ranney

Kevin Burns, Jr., Point Beach

Isaac Hester, Jr., Ranney

Anthony Tancredi, Sr., Mater Dei Prep

Second Team

Zack Davis, Jr., Ranney

Davon Foster, Jr., Asbury Park

Jaheim Hill, Jr., Keansburg

Anthony Longo, Sr., Keyport

George Mitchell, Sr., Keyport

 

Class B South

Player of the Year: Savon Myers, Sr., Manchester

Coach of the Year: Mike Kearney, Donovan Catholic

First Team

D'Maari Brown, Sr., Manchester

Jalin Butler, Sr., Donovan Catholic

Kyree Drake, Sr., Donovan Catholic

Alex Jenkoski, Jr., Brick

Chris Venturoso, Jr., Lacey

Second Team

Amari Ayala-Petty, Sr., Manchester

Troy Buxton, Jr., Lacey

Jordan Dupont, Sr., Manchester

Shikeith Gordon, Jr., Barnegat

Rian O'Rourke, Sr., Pinelands

 

Class C North

Player of the Year: Darius Adams, Fr., Manasquan

Coach of the Year: Kevin Hynes, Point Boro

First Team

Zayier Dean, Fr., Ocean

Phanique Dupree, Sr., Jackson Liberty

Luke Farrell, Sr., St. Rose

Matt Lee, Sr., Point Boro

Matt Solomon, Sr., Manasquan

Second Team

Ryan Frauenheim, So., Manasquan

Alex Konov, So., Manasquan

Stephen Mellett, Jr., Point Boro

Kevin Telesford, Sr., Monmouth

Ta'haj Wiggins, Jr., Monmouth

 

More From 92.7 WOBM