During these tough economic times, and with gas pushing closer and closer to $4 here in NJ, we're all looking for ways to save money. One way is to cut down on food costs. So the question today is, how do you do lunch during the workday?

In general, I handle it a couple ways; sometimes making a large meal on Sunday to last through the week (lasagna, a crock pot meal, chili, etc), getting a large sub and making it last at least two days (sometimes three if I'm not too hungry), or grabbing a small sandwich at the local Wawa. The first option usually costs around $3 or so a portion (if you figure that the makings of lasagna cost around $25 - $30 or so and you'll get about 8-10 portions out of it). The second option is usually around $5.50 a pop (the local sub shop charges around $11 for a large sub). The third option is usually about the same as #2.

So what do you do? Do you bring lunch? If so, do you make a sandwich or something every day or make something for the week and stretch it? Do you buy something large and make it last a few days? Or do you get something every day?

Vote below and feel free to leave a comment to let us know what you do specifically!